28 Mar 2017

zajawka

Ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna „STOP pożarom traw”, której celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa nt. szkodliwości wypalania traw. Czas rozpoczęcia kampanii nie jest przypadkowy, bowiem początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw i nieużytków rolnych.

Wypalanie traw jest problemem z którym strażacy zmagają się co roku. Mimo licznych kampanii informacyjnych,
w świadomości ludzi nadal funkcjonuje błędne przekonanie, że wypalanie traw użyźnia glebę.

Zanim ktokolwiek zdecyduje się podpalić trawę musi pamiętać, że pożary łąk zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym oraz bezpowrotnie niszczą florę i faunę. W ubiegłym roku na skutek wypalania traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tys. ha łąk i nieużytków rolnych. Pamiętajmy, że człowiek nie ma szans uciec przed ogniem! Ten rozprzestrzenia się z prędkością 20 km/h, a szybki bieg to ok. 19 km/h.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione! Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeżeli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, osoba, która go wywołała może trafić do więzienia na okres od 1 roku do 10 lat.

obraz 2

obraz 1

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Ruszyla-kampania-Stop-pozarom-traw/idn:36226 .

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

 baner strazak

program pos banner ogolny 750x200

banerPROW

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!