24 Lis 2017

W przyszłym roku mieszkańcy Zawidowa wiele swoich spraw urzędowych załatwią przez Internet. Dzięki unijnemu dofinansowaniu możliwe będzie wdrożenie nowoczesnego systemu usług elektronicznych.

Kilka miesięcy temu gmina Zawidów wraz dziesięcioma innymi gminami (z powiatów lwóweckiego, bolesławieckiego i zgorzeleckiego) podpisała umowę partnerską na rzecz realizacji projektu „Budowa Systemu Informacji Przestrzennej oraz rozwój usług publicznych i elektronicznych usług administracyjnych w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego”.

W praktyce oznacza to, że mieszkańcy będą mieli możliwość załatwienia spraw od początku do końca z dowolnego miejsca i o dowolnej porze drogą elektroniczną. Jak to będzie działać? Urząd udostępni portal, poprzez który każdy mieszkaniec lub przedsiębiorca dowie się czy ma jakieś zobowiązania wobec gminy (płatności podatków, dzierżawy, opłaty za śmieci lub inne należności). Portal też może przekierowywać mieszkańca wprost do jego banku elektronicznego. Mieszkaniec wykonuje płatność, która jest automatycznie księgowana w systemie urzędu. Bez wychodzenia z domu będzie można także złożyć wnioski i deklaracje, a także śledzić postępy załatwiania sprawy.

Projekt obejmuje nie tylko wdrożenie wymienionych usług, ale i wyposażenie urzędu w niezbędny sprzęt i oprogramowanie. W zawidowskim magistracie trwają obecnie prace przygotowujące całą infrastrukturę teleinformatyczną na potrzeby tzw. e-usług.

Liderem projektu jest gmina miejska Bolesławiec. W gminie Zawidów e-usługi powinny zacząć funkcjonować w przyszłym roku. Inwestycja pochłonie łącznie ponad 15,6 mln zł (dla wszystkich gmin). Aż 85 procent tej kwoty, czyli ok. 13,3 mln zł, zostanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!