08 Sty 2019

Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V. i Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura zapraszają w poniedziałek 14. stycznia br. do udziału w panelu dyskusyjnym nt. tożsamości granicznych. Dyskusja odbędzie się pn. „Jedna ojczyzna w dwóch krajach”

W roku 2018 mieszkańcy „Europa-Miasta Zgorzelec-Görlitz” świętowali 20. rocznicę jego powstania.

Już w roku 1998 mówiono o podwójnym mieście - było to prawie 10 lat po przemianach roku 1989 i jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, a co za tym idzie całkowitym otwarciem granic między Polską a Niemcami. Na jakim etapie jesteśmy 20 lat później?
Czy wspomniana w tytule „europejskość” jest faktycznie przeżywana? Czy Polacy i Niemcy zbliżyli się do siebie? Co porusza obywateli w ich mieście położonym w „sercu Europy”?

Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V. i Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura nowym formatem spotkań „Europastadttalk – Panel Europamiasta“ chcą umożliwić mieszkańcom Euroregionu dyskusję i wymianę na temat istotnych i aktualnych tematów.Na rok 2019 zaplanowane są 4 dyskusje panelowe.

Terminy spotkań:

Inauguracja
14.01.2019r. | godz. 19:00 | Muzeum Śląskie w Görlitz
„Eine Heimat in zwei Ländern – Jedna Ojczyzna w dwóch krajach
- Dyskusja panelowa na temat tożsamości granicznych“

Dyskusję poprowadzi Dr Annemarie Franke, historyczka i m.in. była referentka ds. kultury w Muzeum Śląskim w Görlitz.

Gośćmi panelowymi będą: Kinga Hartmann-Wóycicka, Prezes Zarządu Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura,Christoph Schneider Laris, Przewodniczący stowarzyszenia Musknica e.V. oraz reżyser filmu „Historie Niezapomniane Trzebiel", Joanna Maria Stolarek, niezależna dziennikarka, Michael Kurzwelly, koordynator projektu Słubfurt.

Wydarzenie będzie tłumaczone na język polski i niemiecki. Wstęp wolny.

Projekt "Europastadttalk - Panel Europamiasta" współfinansoway jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2022.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!