Artykuły
16 Lut 2017

ptasia grypa2

15 lutego w Starostwie Powiatowym w Zgorzelcu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem Starosty Zgorzeleckiego Urszuli Ciupak z udziałem burmistrzów i wójtów
z terenu powiatu. Powodem zwołania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego była informacja przekazana
w dniu dzisiejszym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii o wykryciu kolejnego, martwego ptactwa na terenie powiatu zgorzeleckiego, z potwierdzoną obecnością materiału genetycznego wirusa grypy ptaków podtypu H5N8.

Jednego z martwych ptaków, kormorana, zlokalizowano u ujścia cieku Miedzianka do Nysy Łużyckiej (około 15 metrów od ujścia), kolejne 20 sztuk ofiar wirusa to kury znalezione w gospodarstwie utrzymującym je w chowie przyzagrodowym,
w miejscowości Tylice.

Apeluje się do mieszkańców powiatu zgorzeleckiego o bezwzględnej konieczności przestrzegania zapisów zawartych          w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 roku, w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, dotyczących m.in. konieczności zgłaszania utrzymywanego ptactwa w gospodarstwach przyzagrodowych bez względu na posiadaną ich ilość (w tym również gołębi oraz ptaków ozdobnych), do Inspekcji Weterynaryjnej w Zgorzelcu. 

Warto podkreślić, że osoby które nie zgłoszą hodowli, muszą liczyć się karą finansową wynoszącą nawet do 10 tys. zł.

Przypominamy, że wirus grypy ptaków podtypu H5N8 nie jest groźny dla życia i zdrowia człowieka, lecz stanowi przyczynę często ogromnych strat ekonomicznych dla hodowców drobiu oraz budżetu państwa, wypłacającego im odszkodowania z tytułu poniesionych strat.

źródło: http://www.powiatzgorzelecki.pl

W załączniku Rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu zgorzeleckiego i lubańskiego.

Rozporzadzenie

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

program pos banner ogolny 750x200

banerPROW

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!