Artykuły
06 Lip 2018

Automatyczny defibrylator SAM 360P trafił dziś do rąk (6.07) Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawidowie. To nowoczesne urządzenie Gmina zakupiła dzięki środkom, które pozyskała z programu Ministerstwa Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło program, dzięki któremu do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju trafił nowoczesny sprzęt ratowniczy. Wsparcie w ramach tego programu otrzymała także Gmina Zawidów, która zakupiła dla zawidowskiej straży automatyczny defibrylator.
Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Zawidowie nastąpiło oficjalne przekazanie sprzętu przedstawicielom jednostki. Defibrylator odebrali Sebastian Stefański, prezes OSP Zawidów i Dariusz Kurek, naczelnik straży, a wręczył burmistrz Robert Łężny.
Wartość otrzymanej dotacji wyniosła 4918,32 zł, środki w wysokości 49,68 zł pochodziły natomiast z budżetu Gminy Zawidów.
Defibrylator to urządzenie medyczne służące do przeprowadzania zabiegu defibrylacji serca. Oddziałuje na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii. W ten sposób pozwala niejednokrotnie na uratowanie życia osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia.
Często to właśnie jednostki straży pożarnej pierwsze pojawiają się na miejscu wypadku i w wielu przypadkach tylko szybka defibrylacja może przyczynić się do uratowania poszkodowanych. Defibrylator okazuje się przydatny głównie przy niewłaściwej pracy serca (migotanie komór) i braku skutecznego pompowania przez nie krwi do organizmu.

Zakup sprzętu ratowniczego współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

msfundusz sprawieliwosci logo

 

 

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!