Artykuły
17 Lip 2019

Prezydent Jeleniej Góry, a także wiceprezydent Euroregionu Nysa zachęca na swojej stronie internetowej wszystkich sympatyków fotografii do udziału w letnim konkursie fotograficznym pn. „Każdy ma swojego Anioła”, którego organizatorem jest miasto Zawidów.

Jelenia Góra jest największym miastem w granicach Euroregionu NYSA i z tego względu mamy też pewne możliwości, a trochę i obowiązki, żeby promować działalność innych samorządów, jeśli dadzą nam ku temu okazję – powiedział Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry, ale też wiceprezydent Euroregionu. - Moją i nie tylko moją uwagę zwrócił interesujący pomysł na promocję prowadzoną przez Zawidów. To niewielkie miasteczko ma herb, na którym widnieje Archanioł Michał i ta postać stała się kanwą promocji, której różne wątki prowadzone są już od dwóch lat.

- O ile postaci anielskie są w miarę powszechnie używane w rozmaitym zdobnictwie, to Zawidów potraktował tę sprawę inaczej, szerzej – wyjaśnia J. Łużniak swoje zainteresowanie popularyzacją idei promocji miasteczka. – I to mnie zachęciło do wsparcia tamtejszych inicjatyw.

Jednym z ogłoszonych tam ostatnio konkursów (właśnie na czas wakacji) jest kierowane do wszystkich mieszkańców Euroregionu NYSA, ale i wszystkich innych zaproszenie, by na adres promocja@zawidow.eu przesyłali wykonane przez siebie zdjęcia postaci aniołów, które napotkają w trakcie swoich wakacyjnych wędrówek. Takie rzeźby czy obrazy można spotkać przede wszystkim w kościołach, ale też w „świeckich” miejscach. Właśnie w Jeleniej Górze mamy taki przykład. Jeden z pomników w naszym Parku Zdrojowym – to postać patrona Zawidowa, Archanioł Michał walczący ze smokiem. Można więc powiedzieć, że Jelenia Góra w pewien sposób związana jest z symbolicznym patronem Zawidowa.

- Deklaruję, że przekażę nagrodę do puli nagród przygotowywanych przez Zawidów dla Jeleniogórzanina, który zostanie najwyżej oceniony w zawidowskim konkursie. Zaproszę też inne gminy Euroregionu NYSA do wsparcia tej inicjatywy, łączącej elementy lokalnej historii z wartościową zabawą i dobrą rywalizacją.
Mam sporo satysfakcji – powiedział. J. Łużniak – że jeleniogórzanie już wcześniej włączyli się w realne działania promocyjne Zawidowa, m.in. projektując wspomniane kartki czy znaczki, a ostatnio plastyk młodego pokolenia, Marcin Znamienkiewicz, nauczyciel w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych został poproszony o przygotowanie projektu rzeźbionej, drewnianej ławeczki z figurą anioła. I z tego co wiem, jego projekt został uznany za na tyle interesujący, iż animatorzy promocji Zawidowa będą się starać o środki, by mógł efektowne zaistnieć. To wszystko jest dowodem na najbardziej wartościową integrację społeczną, budującą naszą wspólną tożsamość.

- Konkurs – powiedziała Agnieszka Roczon z UM w Zawidowie – będzie przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy „wakacyjny” kończy się 20. września (to znaczy do tego dnia przyjmujemy zdjęcia „anielskie”, a rozstrzygnięcie nastąpi 1 października.

Dla tych, którzy później wyjeżdżają na urlopy, albo nie zdążą w I etapie organizujemy drugi. Zdjęcia przyjmujemy do 6 grudnia, a rozstrzygniemy ten etap 15 grudnia, żeby Święty Mikołaj miał szansę zdążyć naszymi upominkami dla laureatów jeszcze przed Wigilią. Mamy świadomość, że w tym czasie Poczta Polska ma nawał pracy, ale... skoro anioły są opiekunami listonoszy, to może wszystko się uda?

Na rysunku: wstępny projekt anielskiej ławeczki, autorstwa jeleniogórzanina, Marcina Znamienkiewicza. Tego samego, który przygotowuje jelonki dla Jeleniej Góry.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!