Artykuły
13 Mar 2013

j sontowski

Honorowy Obywatel Miasta od 27 września 2012 r.

„Rodem Ślązak, sercem Polak, a talentem – obywatel świata…” Znaną parafrazą słów J. Słowackiego mieszkańcy Zawidowa pożegnali 11 kwietnia 2012 roku najstarszego burmistrza w Polsce, Józefa Sontowskiego.

Był jednym z najbardziej nietuzinkowych burmistrzów na Pogórzu Izerskim. Wypowiedział wojnę prowincjonalności, uznając, że to tylko niedostatek wyobraźni, a nie miejsce na mapie. Otworzył Zawidów na szansę, jaką stały się pieniądze z funduszy unijnych. Dzięki temu w niewielkim miasteczku powstało kilka inwestycji, których nie mogły (i wciąż nie mogą) dorobić się możniejsze z pozoru gminy. W 2006 roku otwierał zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków, rok później nowoczesny zakład uzdatniania wody, a w 2011 roku – jeszcze bardziej nowoczesną salę sportową z edukacyjnym łącznikiem. Ale serca „swoich” mieszkańców burmistrz J. Sontowski podbił nie tylko rozmachem inwestycji, ale i tym, że w kilkanaście miesięcy…rozwiązał problem bezrobocia. To nie udaje się nikomu, ani w mikro-, ani a makroskali. Doprowadził do zmodernizowania stadionu miejskiego, a to, że „po drodze” zdarzył się i „orlik” i boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół nikogo nie zdziwiło, bo wiadomo, że burmistrz w grze o Zawidów jest w stanie wygrać każdy mecz.

Był pierwszym, który docenił wagę międzynarodowych kontaktów, potrafił je nawiązywać i na ich bazie czerpać dla miasta korzyści. Z dużą atencją o niezwykłym burmistrzu wypowiadali się niemieccy ludzie kultury, samorządności i nauki. Był jednym z niewielu polskich burmistrzów, o którym pisały niemieckie gazety. Był jedynym burmistrzem na „trójstyku”, który w 2012 roku pośmiertnie otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Niemieckiej Sieci Edukacyjnej PONTES, największej instytucji działającej na niwie nauki regionalnej.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!