Artykuły
24 Maj 2013

zuk fota szaroścoHonorowy Obywatel Miasta od 21 marca 2013 r.
Stanisław Żuk urodził się 1 października 1954 roku w województwie warmińsko-mazurskim. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z wykształcenia inżynier górnictwa.
Z Zawidowem związany od 1968 roku. W bogatyńskiej Kopalni Węgla Brunatnego przeszedł niemal wszystkie szczeble wtajemniczenia zawodowego - od stanowiska elektromontera, poprzez sztygara oddziałowego, zastępcę zawiadowcy kopalni, aż po dyrektora przedsiębiorstwa, wydobywającego „czarne złoto”. Obok szefowania olbrzymiej załodze Kopalni Węgla Brunatnego Stanisław Żuk uczestniczył także aktywnie w życiu lokalnego samorządu. Reprezentował sprawy mieszkańców Zawidowa pełniąc rolę wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, zabiegał o dobrze pojęty interes dolnoślązaków, pełniąc funkcję radnego w sejmiku wojewódzkim. Trzykrotnie mieszkańcy powiatu powierzyli mu także mandat radnego powiatu, a radni z ufnością wybrali przewodniczącym Rady Powiatu zgorzeleckiego.


Pod skrzydłami Stanisława Żuka turszowska Kopalnia stała się liczącym przedsiębiorstwem w regionie i na mapie kraju. Każdy kolejny rok działalności był świadectwem jej dynamicznego rozwoju i technologicznego postępu. Przedsiębiorstwo doskonale poradziło sobie nawet w trudnym momencie restrukturyzacji i konsolidacji Polskiej Grupy Energetycznej. Podpisane umowy i porozumienia, nad którymi pieczę trzymała pewna ręka Dyrektora, zapewniły załodze Kopalni gwarancję zatrudnienia i wynagrodzenia. Załoga Kopalni, wśród której jest przecież wielu mieszkańców Zawidowa, mogła spokojnie pracować nie wybiegając z obawą w przyszłość.


Po wielu latach funkcjonowania Kopalni Turów nie mam wątpliwości, że wszystkie dziedziny życia społeczno-gospodarczego, kulturalnego i sportowego całego regionu dynamizowane były dzięki rozwojowi oraz udziałowi finansowemu Kopalni, a tym samym przychylności naszego inżyniera z samorządowym zacięciem. Pieniądze te aktywizowały i aktywizują nadal rozwój gospodarczy regionu oraz bogacą społeczeństwo.

Polityka społeczna prowadzona przez szefa Kopalni wspierała także i wspiera społeczność poprzez przekazywanie środków pieniężnych na lokalne wystawy i koncerty. Podejmuje także działania mające na celu krzewienie sportu i rekreacji – sponsoruje lokalne drużyny i imprezy sportowe.

Po 13 latach pracy na stanowisku Dyrektora bogatyńskiej Kopalni Węgla Brunatnego Stanisław Żuk otrzymał od rady nadzorczej PGE Górnictwo i Energetyka propozycję zostania wiceprezesem tego koncernu zatrudniającego ponad 22 tys. osób w kraju.

Odznaczony został m.in. Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju przemysłu energetycznego oraz za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!